További oldalak
HELYETTESÍTÉS
ELEKTRONIKUS NAPLÓ
KISNAPLÓ
KEKSZ
FACEBOOK OLDALUNK
KarMUN
A RÉGI HONLAP
Felvételi tájékoztató
a 2020-2021. tanévben
A felvételire azoknak a tanulóknak a jelentkezését várjuk, akik majd egyetemen akarnak továbbtanulni, és a középiskolában magas szintű tantárgyi felkészülés mellett kiemelkedő színvonalú idegennyelv-tudást kívánnak szerezni. Kizárólag a 8. évfolyamot végző tanulók jelentkezhetnek az általános iskolákból. (A hat, illetve a nyolc évfolyamos középiskolákból az átvételhez szükséges még a felvételi vizsga megkezdése előtt kérelmet írni a Karinthy Frigyes Gimnázium intézményvezetőjének.)
A két tanítási nyelvű programok első évében, a kilencedik „KNy” évfolyamon a diákok rendkívül intenzív nyelvoktatásban (heti 20 óra) vesznek részt. Középiskolai tanulmányaik e fontos szakaszában olyan magas szintű nyelvtudást szereznek, hogy a hátralévő négy éven keresztül hat tantárgyat (történelem, matematika, fizika, biológia, földrajz és célnyelvi civilizáció) a magyar tantervben előírt követelmények alapján, de célnyelven (angol vagy német) tanulhatják. A nyelvi képzés része, hogy anyanyelvi tanárok is tanítanak minden tanulót. A két tanítási nyelvű tagozaton szerzett érettségi (megfelelő eredmény esetén) felsőfokú (C1 komplex) nyelvvizsgát ér. A rendkívül alapos nyelvi képzés révén olyan közgazdászok, jogászok, orvosok, mérnökök stb. lehetnek, akik legalább egy idegen nyelvet úgy ismernek, mintha az adott nyelvű országban jártak volna iskolába. Természetesen nyitva áll a nyelvészi, nyelvtanári pálya is azoknak, akiket kifejezetten ez a terület érdekel.
Az emelt óraszámban angolt tanuló osztály heti 5 órában foglalkozik a nyelv elsajátításával. Ebből a programból is szinte mindenki megszerzi a középfokú (B2) komplex típusú nyelvvizsga bizonyítványt (többen pedig a felsőfokú, C1 komplex vizsgát is leteszik).
Fontosnak tartjuk, hogy tanulóink minden választott tantárgyból sikeresen felkészülhessenek az emelt szintű érettségire és felsőfokú tanulmányaikra. Ennek elősegítésére vezettük be a tantárgyi specializációkat, ami azt jelenti, hogy a választott tantárgyaiból a diáknak már a 9-10. osztálytól kezdődően átlag heti 1-2 plusz órája van. Ezeken kívül az öt év során járhat még további foglalkozásokra is. Az utolsó két évben bármely tagozatról választható a legtöbb tantárgyból az egyetemi felvételhez szükséges emelt szintű érettségi vizsgára történő felkészítés.
Speciális csoportokat indítunk valamennyi tagozat számára a
- matematika és a természettudományok,
valamint az előbbieken túl a magyar-angol két tanítási nyelvű tagozaton az
- informatika
- média és kommunikáció
- magyar nyelv és irodalom
- történelem
iránt érdeklődőknek.
Nagy figyelmet fordítunk a tehetséggondozásra és a kommunikáció fejlesztésére is.
Kiemelten foglalkozunk a különböző tudományterületeken tehetséget mutató diákokkal. Már az általános iskola 7. osztályától kezdődően térítésmentesen tartunk tehetséggondozó szakköröket külön odafigyelve a hátrányos- és halmozottan hátrányos helyzetű, tehetséges és szorgalmas tanulókra. Az országos tanulmányi versenyeken induló eredményes diákjainkat egyéni foglalkozásokon, mentortanárok készítik fel a megmérettetésre.
A második idegen nyelv:
- A magyar-angol és a magyar-német két tanítási nyelvű osztályokban választható az angol, francia, német, orosz, spanyol (igény és lehetőség szerint). Az egyes nyelveknél túljelentkezés esetén az elért tanulmányi eredmény és az iskolai munka alapján rangsorolunk.
- Az emelt óraszámban angolul tanuló osztályban német vagy spanyol nyelv választható (igény és lehetőség szerint). Az egyes nyelveknél túljelentkezés esetén a felvételi eredmény szerint rangsorolunk.
Az iskolánkba jelentkező nyolcadikos tanulóknak nincs szükségük előzetesen megszerzett nyelvtudásra.
Összefoglalva:
A Karinthy Frigyes Gimnázium többet nyújt diákjainak, mint a tantárgyi tagozatos vagy pusztán két tanítási nyelvű középiskolák, hiszen ötvözi mindkét oktatási rendszer előnyeit. A nyelvtudás mellé kiemelt tantárgyi képzést is ad a legtöbb felsőoktatási intézményben megkövetelt felvételi tárgyból. Tanulóink előnyt élvezhetnek a munkaerő piacon, mivel a gimnáziumban megszerzett magas szintű speciális szaknyelvi tudással is rendelkeznek egy idegen nyelven.
Jelentkezni az általános iskolákban beszerezhető jelentkezési lapon és adatlapon kell.
A Karinthy Frigyes Gimnázium kódszámai:
A gimnázium kódja: 035252
Az alább felsorolt osztályokat indítjuk:
-
Magyar-angol két tanítási nyelvű tagozat, 3 osztály, 5 (1+4) évfolyamos
Felvehető létszám: 84
Tagozat kódja: 0001
-
Magyar-német két tanítási nyelvű tagozat, 1 osztály, 5 (1+4) évfolyamos
Felvehető létszám: 30
Tagozat kódja: 0002 -
Emelt óraszámban (heti 5 óra) angol nyelvet tanuló tagozat, 1 osztály, 4 évfolyamos
Felvehető létszám: 28
Tagozat kódja: 0003
A felvételiző tanuló a jelentkezési lapon érdeklődésének megfelelő sorrendben mind a három kódszámot is megjelölheti.
Mind a három tagozatról lehet jelentkezni a tehetséggondozó program speciális csoportjaiba.
A felvételi eljárás során pontok az alábbiak alapján szerezhetők:
-
Az általános iskolai tanulmányi eredmények
(A valóságtól eltérő adatok megadása a felvétel elutasításával járhat!)
A pontokat a hetedik osztály év végi és a nyolcadik osztály félévi jegyei alapján számítjuk a következő tantárgyakból: matematika, történelem, magyar irodalom és magyar nyelv átlaga, idegen nyelv és egy természettudományos tantárgy.
Elérhető maximális pontszám: 50 pont -
A kilencedik osztályba jelentkezők számára kiírt központilag kiadott, egységes feladatlapokkal megszervezett írásbeli vizsga eredménye matematikából és magyarból.
Elérhető maximális pontszám: 50 + 50 pont -
Szóbeli felvételi vizsga
Az általános iskolai magyar nyelv és irodalom, valamint matematika tananyagának elméleti és gyakorlati számonkérése, az általános iskolában megszerzett kompetenciák felmérése.
Elérhető maximális pontszám: 50 pont
Pontazonosság esetén a rendeletben szabályozott előírásokon túl előnyt élveznek azok, akiknek a testvére vagy szülője ide jár vagy járt. Ezt kérjük a felvételi lapon jelezni! Egyébként a matematika felvételi eredményét vesszük figyelembe.
A sajátos nevelési igényű, ill. beilleszkedési, tanulási, magatartási zavarokkal küzdő tanulók esetében a köznevelési törvény által meghatározott - 51. § (5) - szabályokat alkalmazzuk. (Amennyiben a jelentkező tanulónak a vizsgaszervezést érintő speciális igénye van, a jelentkezési laphozcsatolni kell a Szakértői Bizottság, valamint a speciális körülmények, illetve eszközök igénylésére vonatkozó szülői kérelmet. Ezt a kérelmet az iskola igazgatója bírálja el, döntését határozatba foglalja, amelyet a központi írásbeli vizsga előtt eljuttat a tanulóhoz.)
A felvételi rangsort a megszerzett összpontszám alapján határozzuk meg.