Szabályzat
A KEKSz Program célja
- Olyan – a szűken vett tanuláson kívüli – tevékenységek szervezése és rendszerezése, amelyek az iskola diákjainak fejlődését, szociális érzékenységét, és a közösség iránt érzett felelősségét növelik.
- Az iskolában eltöltött idő értékének növelésén túl, a jól megszervezett programokon keresztül az iskola elismertségének növelése főváros- és országszerte, mely mindnyájunknak büszkeségre adhat okot.
A KEKSz Program filozófiája
A KEKSz rövidítés négy, általunk fontosnak tartott értéket foglal össze egy szóban: kreativitás, erőbedobás, közösségépítés és szolgálat. Azt gondoljuk és hisszük, hogy az iskola több, mint csupán tanórák összessége. Az iskola közösség, melyet ápolni, építeni kell. S mint közösségnek szolgálnia kell tagjai testi és lelki fejlődését egyaránt. Ezt kívánja elősegíteni a KEKSz Program is saját eszközeivel. Olyan programok szervezésével és összegyűjtésével, melyek keretében a közösség tagjai fejlesztik kreativitásukat és képességeiket (a zene, a képzőművészet, a matematika, vagy akár a szervezés területén), folyamatosan odafigyelnek fizikai erőnlétükre, gondozzák és óvják a természetet, és tesznek valamit szűkebb vagy tágabb környezetükben a rászoruló emberekért. Mindezt úgy teszik, hogy közben ápolják kapcsolatukat a közösségük többi tagjával, valamint újabb és újabb kapcsolatokat hoznak létre. A keksz a mindennapi szóhasználatban azt az édes süteményt jelenti, amit az étkezés végén ráadásnak fogyasztanak. Ilyen jó szívvel végzett ráadásnak gondoljuk mi is a tanórák után a KEKSz tevékenységet.
A KEKSz Program keretében teljesíthető a 2016. január 1-je után érettségiző diákok számára a kötelező iskolai közösségi szolgálat (IKSZ), ami az érettségi bizonyítvány kiadásának feltétele.
A köznevelési törvény szerint az iskolai közösségi szolgálat: „szociális, környezetvédelmi, a tanuló helyi közösségének javát szolgáló, szervezett keretek között folytatott, anyagi érdektől független, egyéni vagy csoportos tevékenység és annak pedagógiai feldolgozása.”(2011. évi CXC. törvény a nemzeti köznevelésről, Magyar Közlöny 162. szám, 2011. december 29.)
133.§ (7) „A közösségi szolgálat helyszínén a szolgálattal érintett személy segítése tanítási napokon alkalmanként legkevesebb egy, legfeljebb háromórás, tanítási napokon kívül alkalmanként legkevesebb egy, legfeljebb ötórás időkeretben végezhető.” (A nevelési-oktatási intézmények működéséről és a köznevelési intézmények névhasználatáról szóló 20/2012. (VIII. 31.) EMMI rendelet)
Részvétel a KEKSz Programban
A KEKSz Programban való részvétel az iskola első két évfolyamába járó tanulói számára kötelező. A programban részt vevő tanulóknak félévenként minimum 10 óra kreativitást, 10 óra erőbedobást, valamint 10 óra szolgálatot kell teljesíteniük. A köznevelési törvény közösségi szolgálatra vonatkozó előírása az érettségi bizonyítvány kiadásának feltételeként ötven óra közösségi szolgálat elvégzését határozza meg.
Azok a tevékenységek, amelyeket legalább egy adott osztály tanulóinak fele együtt végez, duplán számítanak, hiszen ebben az esetben közösségépítés is történik. (Például: ha egy 30 fős osztályból az osztályfőnök által igazoltan legalább 15 tanuló részt vesz a KEKSz Program keretében meghirdetett eseményen, 3 órán keresztül, akkor egyenként 6 pontot teljesítettek).
Pontot duplázni minden kategóriában lehetséges, de az iskolai közösségi szolgálat óraszámának minimum 50 órának kell lennie. Az előző példa esetében, ha ez szolgálati tevékenység, akkor minden résztvevő diák 6 pontot kap, de 3 órát teljesít a közösségi szolgálatból.
A közösségi szolgálat alkalmanként legfeljebb 3 óra, hétvégén vagy más iskolai szünetben legfeljebb 5 óra lehet.
A közösségi szolgálat a tanulók lakókörnyezetében, vagy az iskola székhelyén, feladatellátási helyén, de legfeljebb 30 kilométeres körzeten belül jöhet létre, mivel a törvény szerint „közösségi szolgálat: szociális, környezetvédelmi, a tanuló helyi közösségének javát szolgáló, tevékenység”. Ennek értelmében csak a tanuló lakhelye környezetében vagy az oktatási intézmény környezetében szervezhető meg a tevékenység a diákok számára.
A program természetesen nyitott az iskola minden tanulója és dolgozója számára, így a meghirdetett programokra szeretettel várjuk azokat is, akiknek nem kötelező a KEKSz Programban való részvétel.
A KEKSz előírások teljesítése
A KEKSz előírásokat háromféleképpen lehet teljesíteni:
- A KEKSz Program keretében meghirdetett, iskolai szervezésű eseményeken (például: kirándulás, rászoruló gyerekek látogatása, komolyzenei koncert, matematika szakkör, stb.) való részvétellel.
- A KEKSz szabályzatban szereplő, de nem a KEKSz koordinátor által meghirdetett tevékenységekben (például: zongoraóra, karate edzés, stb.) való részvétellel.
- Részvétellel saját kezdeményezésű – a KEKSz Program keretében megszervezésre kerülő – programokban (például: ketten szeretnének egyedülálló idős embereket látogatni rendszeresen, és ez nem szerepel a meghirdetett programok között, akkor megkereshetik a KEKSz koordinátort, aki segít nekik megszervezni a programot).
A KEKSz tevékenységek adminisztrációja
KEKSz órának csak a KEKSz Program szabályzatában foglalt, a KEKSz Program keretében meghirdetett, vagy a koordinátor által azon kívül elfogadott, és ellenőrzött tevékenységekkel töltött idő számít. (Ezt érdemes előzetesen egyeztetni, a későbbi viták elkerülése végett.)
A KEKSz tevékenységek nyilvántartása a KEKSz naplóban történik, ami a Kisnaplóban található. A KEKSz naplót a tanuló vezeti és igazoltatja a szervezővel. A koordinátor a beírt programokat rendszeresen, de évente legalább 2 alkalommal ellenőrzi, elfogadja, vagy hiánypótlásra visszaküldi. A KEKSz naplókban szereplő tevékenységek ekkor kerülnek regisztrálásra. A KEKSz naplóban szereplő tevékenységet kizárólag a koordinátornak, osztályfőnöknek, edzőnek, szakkört tartó tanárnak vagy az adott tevékenységért felelős felnőttnek van joga igazolni, illetve olyan személynek, akinek az aláírását a koordinátor – előzetes egyeztetés alapján – elfogadja.
A KEKSz napló mellékleteként a tanulónak közösségi szolgálati jelentkezési lapot kell kitöltenie, mely tartalmazza a szülő egyetértő nyilatkozatát, A KEKSz naplóban regisztrált órákat az osztálynaplóban és a törzslapon a kijelölt pedagógusnak dokumentálnia kell. Az iskola a közösségi szolgálat teljesítéséről igazolást állít ki két példányban, amelyből egy példány a tanulónál, egy pedig az intézménynél marad,
A KEKSz tevékenységek értékelése
Attól függően, hogy a tanuló hogyan teljesítette az előírt KEKSz követelményeket, a következő hivatalos záradékok kerülnek az év végi bizonyítványába:
- “Közösségi munkáját kiválóan, az iskolai közösségi szolgálatot xzy óraszámban teljesítette” (amennyiben az előírtnál lényegesen több (legalább 50%-al több) KEKSz órát teljesített).
- “Közösségi munkáját jól, az iskolai közösségi szolgálatot xzy óraszámban teljesítette” (amennyiben az előírt mennyiségű, vagy azt csekély (50%-nál kisebb) mértékben meghaladó mennyiségű KEKSz órát teljesített).
- “Közösségi munkáját részben, az iskolai közösségi szolgálatot xzy óraszámban teljesítette” (amennyiben KEKSz naplóját leadta, de az előírt mennyiségűnél kevesebb KEKSz órát teljesített).
- “Közösségi munkáját nem, az iskolai közösségi szolgálatot xzy óraszámbanteljesítette” (amennyiben KEKSz naplóját nem adta le a megadott időpontig, vagy az előírt mennyiség 50%-nál kevesebb KEKSz órát teljesített).
A bizonyítványba kerülő záradékon kívül a KEKSz Programban kiemelkedő teljesítményt nyújtó tanulók és osztályok külön elismerésben is részesülnek:
- Minden kiváló minősítést megszerző tanuló pályázhat a KEKSz Mesterek csapatába, akik bekapcsolódhatnak a KEKSz Program szervezésébe és irányításába, részt vehetnek az iskola által részben vagy egészen finanszírozott képességfejlesztő tréningeken, országos és nemzetközi rendezvényeken, táborokban, cseréken idehaza és a világ számos pontján.
- Minden osztály, ahol az összes tanuló kiváló minősítéssel teljesítette mindkét félévet, 1 szabadnapot kap, amit tetszés szerint használhat fel (azonban annak időpontját minden esetben előre egyeztetni kell az igazgatóval).
A KEKSz Program keretében elszámolható tevékenységek
Kreativitás
- iskolai szakkörökön való részvétel
- bármilyen zenei, képzőművészeti tevékenység (zeneiskola max 20 óra/félév, még ha több hangszer, akkor is ennyi a max és a szolfézs se számolható el újabb pontokért)
- az iskola honlapjának szerkesztése, fejlesztése
- az iskolaújsággal kapcsolatos tevékenységek (szerkesztés, cikkek írása stb.)
- iskolai vagy külső rendezvények szervezésében való részvétel, valamint azokon történő szereplés (plakátrajzolás, színdarab előadása, megemlékezések stb.)
- iskolai keretek között szervezett színház-, hangverseny-, múzeum-, mozi- vagy operalátogatás
- diákcsere programon való részvétel
- iskolai kórus
- minden a KEKSz koordinátorral egyeztetett és általa elfogadott tevékenység
Amit nem fogadunk el:
- rajzolás (csak iskolai kiállításra vagy iskolaújságnak)
- fényképezés, fénykép szerkesztése (csak iskolai rendezvényeken vagy iskolaújságnak)
- sportmérkőzésen való szurkolás (csak iskolai csapatnak)
- nyelvvizsga-felkészülés, nyelvtanulás (csak iskolai szakkör keretein belül)
- sütemény vagy ételek elkészítése (csak iskolai rendezvényre)
- mozi (csak tanárral vagy az osztály önálló szervezésében min.10 fővel)
- olvasás
Erőbedobás
- edzés egyesületben (max 30/félév)
- délutáni iskolai sporttevékenység
- buzogány-, tánc-, szalaggyakorlat, palotás stb, keringő
- minimum 3 fő az iskolából együtt túrázása (biciklivel, gyalog stb.)
- tömegsportrendezvényeken való részvétellel
- osztályok/csoportok által szervezett közös sporttáborok (pl. evezős)
- minden a KEKSz koordinátorral egyeztetett és általa elfogadott tevékenység
Amit nem fogadunk el:
- kötelező osztálykirándulás
- házimunka
- kutyasétáltatás
- edzőtermi edzés (csak az iskolában)
Szolgálat
- olyan az iskola által vagy egyetértésével szervezett programokon való részvétel önkéntesként, rászoruló emberek támogatására, segítésére vagy a környezetünk megóvására, szebbé tételére irányulnak
- iskolatársak korrepetálása, segítése (tanári igazolással)
- kerületi általános iskolások szervezett korrepetálása (iskolai igazolással)
- iskolai rendezvényeken, feladatokban való részvétel pl: KarMUN szervezés, könyvtáros asszisztensi tevékenység, stb
- külföldi diákok elszállásolása (pl. Erasmus, KarMUN)
- valamely non-profit szervezetben (egyesület, alapítvány stb.) végzett önkéntes tevékenység
- minden a KEKSz koordinátorral egyeztetett és általa elfogadott tevékenység
- a közösségi szolgálathoz kapcsolódóan ötven órán belül – szükség szerint mentorral közösen – legfeljebb öt órás
felkészítő, majd legfeljebb öt órás záró foglalkozás
20/2012. (VIII. 31.) EMMI rendelet alapján
Amit nem fogadunk el:
- tanároknak nyújtott technikai segítség
- osztálykirándulásokon végzett munka (ezek kreativitásnak elszámolhatóak)
- diákcsere (ezek kreativitásnak elszámolhatóak)
A közösségi szolgálat keretei között végezhető:
- az egészségügyi,
- a szociális és jótékonysági,
- az oktatási,
- a kulturális és közösségi,
- a környezet- és természetvédelmi,
- a katasztrófavédelmi,
- az óvodás korú, sajátos nevelési igényű gyermekekkel, tanulókkal, az idős emberekkel közös sport- és szabadidős területén folytatható tevékenység.
Az első félévben összegyűjtött pontok befolyásolják az angol két tanítási nyelvű osztályoknál a 2. idegennyelv választás kimenetelét.
A feltöltés minden év május 31-ig lehetséges.
Az első 3 évben összegyűjtött órák meghatározzák az IB ösztöndíj megítélést.