Időutazás Mátyás király korába
Iskolánk vendége volt Horváth Richárd történész, a HUN-REN Bölcsészettudományi Központ tudományos főmunkatársa.
A népmesék álruhás királya. Az igazságos. Hunyadi János fia. Jellemzően ezek a kifejezések szoktak elsőre eszünkbe jutni, ha meghalljuk Mátyás király nevét. De milyen személyiségjegyekkel rendelkezhetett Mátyás? Megtudhatunk-e bármit az emberről, aki 33 uralkodott Magyarország trónján? Milyen szerepet játszottak életében (és halálában) a nők? Többek között ezekre a kérdésekre is választ kaphattak azok, akik 2025. február 27-én, kedd délelőtt meghallgatták Horváth Richárd két előadását iskolánk aulájában a Karinthy Szabadegyetem szervezésében.
A kétszer 45 perc folyamán sor került Mátyás király saját kezű aláírásainak elemzésére, az általa használt különböző pecsétek bemutatására, illetve tartózkodási helyeinek térképre vetítésére is. Mindezek nemcsak az elhangzottakat színesítették látványosan, de érthetőbbé tették a döntési mechanizmusok hátterét, közelebb hozva a korszakot a hallgatóság számára. A „második felvonás” alkalmával a király hálószobájába kukkanthattunk be, s mint kiderült, Mátyás szerelmi élete – a nagyon is jelen lévő romantikus szálakon túl – igen komoly politikai jelentőséggel bírt. A színes, olykor már-már a bulvár világát idéző részletek mellett egyúttal a középkori uralkodók egyik legnagyobb tragédiájával, a törvényes fiú örökös nélküliség problematikájával is szembesülhettünk.
Jóllehet Hunyadi Mátyás az egyik legismertebb alakja a magyar történelemnek, még mindig lehet, sőt kell is róla újat mondani.
Ezúton is köszönjük, hogy részt vehettünk az időutazáson!
Szaszkó Elek